21 Kasım 2009 Cumartesi

H1N1 HASTALIĞI VEYA GRİB A

MERHABA ARKADAŞLAR GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ BİR HAFTA GEÇİRDİM HEM İŞTE HEMDE EVDE.. KIZIM H1N1 YAKALANDI GEÇEN CUMARTESİNDEN BERİ ATEŞLE UĞRAŞIYORDUK BENİM KENDİ MÜDAHALELERİM HEMDE SAĞOLSUN DOKTOR ARKADAŞLARIMIN YARDIMIYLA BİZ BU HASTALIĞI ATLATTIK AMA YAŞADIKLARIMI GELİN BANA BİR SORUN.
BUNLARI YAZIYORUM ÇÜNKÜ HERKESİN KAFASINDA BİR YIĞIN SORU İŞARETİ VAR AŞI OLALIM MI OLMAYALIM MI BEN HER GÜN ONLARCA KİŞİYE BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİYORUM HERKESİN BUNALDIĞININ VE CEVAP ARADIĞINI BİLİYORUM SÖYLENEN ÇOOOOOK FAZLA ŞEY VAR BİZ BU KONUYLA İLGİLİ SÜREKLİ ARAŞTIRMALARI TAKİP EDİYORUZ TOPLANTILARA KATILIYORUZ SÜREKLİ BİLGİ TOPLUYORUZ. O YÜZDEN SİZLERE BU KONUYLA İLGİLİ BİLDİKLERİMİ AKTARMAK İSTEDİM BELKİ SİZLERİN KAFASINDAKİ SORULARA BİR MİKTAR YARDIMCI OLABİLİRİM....
H1N1 ASLINDA VAR OLAN BİR VİRÜS .AMA BU SENE BİR PANDEMİYE YANİ SALGINA NEDEN OLDU.BUNDAN 25-30 YIL ÖNCEDE BİR PANDEMİ YAPMIŞ..
BU VİRÜSE BAŞTA DOMUZ GRİBİ DENME NEDENİ DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNÜN YAPTIĞI HASTALIĞA BENZER BELİRTİ VERMESİ. AMA SONRAKİ TESPİTLERDE BU VİRÜSÜN İNSAN,DOMUZ VE KUŞ GRİBİ KARIŞIMI BİR VİRÜS OLDUĞU.
HASTALIĞIN ÖLDÜRMESİ ÇOK YÜKSEK DEĞİL ASLINDA.AMA BULAŞMASI VE HASTALIĞI AKCİGERLERE TAŞIMA HIZI FAZLA OLDUĞU İÇİN ÖLÜM HIZIDA FAZLA OLUYOR.
AŞI BİLDİĞİNİZ GRİB AŞISI .SADECE İÇİNDEKİ DİĞER GRİB VİRUSLERİ ÇIKARILIP SADECE H1N1 V KONMUŞ DURUMDA.
İÇİNDE BULUNAN MADDELERİN AMACI HEM ETKİNLİĞİ DAHA AZ DOZDA SAĞLAMAK HEMDE TOPLU KULLANIM İÇİN UYGUN HALE GETİRMEK.
BİZDE AŞILAR 10LUK DOZLARDA ..AYRICA BİZDE TETANOZ AŞISI HEPATİT AŞISIDA 10 LUK DOZLARDA. AMERİKADA HİÇ BİR AŞI DOZLUK SİSTEMDE HAZIRLANMADIĞI İÇİN ONLARIN AŞISINDA ADJUVAN BULUNMUYOR.BU MADDE SAYESİNDE TOPLU AŞILAMA SAĞLANIYOR.YANİ BİZİM TOPLU AŞILARIMIZIN HEPSİNİN İÇİNDE BU MADDE VAR.
BEN AŞILIYIM.HATTA İLK AŞILANANLARDAN BİRİYİM.3 GÜN KOLUM AĞRIDI. SONUÇTA AŞI BİR ENJEKSİYON ..HER ENJEKSİYONDA LOCAL YADA GENEL YAN ETKİLER GÖRÜLEBİLİR.
KOLUNUZDA AĞRI ŞİŞLİK UYUŞMA OLABİLİR.
VÜCÜT AĞRISI YAPABİLİR.
ÇOK NADİRDE OLSA FELÇ GULLEN BARR YAPABİLİR.AMA BU BÜTÜN AŞILAR İÇİN OLABİLECEK BİR GERÇEK..HASTALIĞIN YAPTIKLARI ÇOK DAHA KÖTÜ..HERGÜN ATEŞİ 39-40 HASTALARLA BİRLİKTEYİZ. İNSANLARIN HASTALIK YÜZÜNDEN ÇÖKÜŞLERİNİ İZLİYORUZ.BU İŞİN ŞAKASI YOK SALGIN GİDEREK ARTACAK GİBİ DURUYOR AŞINI KORUMASI YÜZDE DOKSAN VE KORUNMA AŞIDAN 10 GÜN SONRA BAŞLIYOR.
SADECE BİLGİNİZ OLSUN İSTİYORUM BEN BU AÇIKLAMALARI HER GÜN HASTALARIMA VE DOSTLARIMA YAPIYORUM SİZLERLEDE PAYLAŞMAK İSTEDİM
KARAR SONUÇTA SİZİN SEVGİYLE VE SAĞLIKLA KALIN CANLARIM...

4 yorum:

pınar dedi ki...

peki aşının esas yan etkileri bundan yıllar sonra 5 - 10 sene sonra çıkacak deniliyor.buna ne dıyorsunuz?
sevgilerimle

alkım akkurt akyalçın dedi ki...

pınarcım bu yıllardır yapılan grib aşısı hatta gelecek seneki grip aşılarının içine bu virusude ekleyecekler her aşıda tabiiki yan etki beklenebilir mesala hepatit b aşısının ileriki yıllarda ms hastalığını tetiklediğini gösteren çalışmalar var ama oran çok düşük . aynı şey bu aşı içinde geçerli bence.

Birsel ve İrem dedi ki...

Merhaba. Çok geçmiş olsun, minik kızımıza Allah'tan sağlık diliyorum. Aşı için verdiğiniz açıklayıcı ilgiler için teşekkürler. Hakkımızda hayırlısı olsun. Sevgiler.

birsence dedi ki...

canım tekrardan çok geçmişler olsun tatlım...
sevil iyi ayağını kırdı biliyosun...ama şimdi iyi sayılır...arefe günü gidecek doktora bakalım alçısı çıkacakmı??? öpüyorum canım seni...

ÇİKOLATALI TURTA....